Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Morina Collection is a fantastic way to bring natural tones and geometric designs inside the home. Stunning wood veneer provides a home for the frosted silicone diffuser and delivers ample up-and-down lighting that's great for any space in the home. The modern cubist shapes and white oak or walnut color options blend well with modern décor or rustic-style interiors.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | ETL |
| Finish: | White Oak |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Morina |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Steel + Wood |
| Diffuser Material: | White Silicone |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 7.125 |
| Length: | 42 |
| Height: | 7.5 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | L7.875 x W4.75 x H1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 57W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2612lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up/Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.