Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Adding the Savoy House Carson 1-light sconce easily helps you boost the illumination and the style of any room or space. Its fishbowl-style clear glass shade makes a big statement and is open at the bottom, making it easy to replace the bulb. The streamlined structure offers up subtle detailing with a mid-century modern vibe and the circular backplate echoes the shape of the glass shade. Finished in matte black. Carson is great for bathrooms, hallways, bedsides, stairways, kitchens and more. This fixture is 5.5" wide and 8.5" tall. It extends 7" from the wall. Uses a standard size bulb of up to 60 watts (not included).
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | UL/CUL |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Carson |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal; Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 5.5 |
| Length: | 7 |
| Height: | 8.5 |
| Extension: | 7 |
| Weight: | 1.4 |
| Backplate: | 5.5" |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Dimmable: | No |
by DVI
by DVI
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by DVI
by DVI
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Corbett
by Corbett
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Hinkley
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by Starfire Crystal
by Maxim Lighting
More options available
by Matteo
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Canarm
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Mercana
by Modern Forms
More options available
by Kuzco
More options available
by ET2
by Mitzi
by SONNEMAN
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Matteo
More options available
by Z-Lite
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Eurofase
by Corbett
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.