Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
With long, gently sweeping curves, simple, classic styling and the cool sophistication of expertly mixed metals, the Kearney 5-light chandelier from Savoy House might just be the epitome of understated elegance in interior lighting. Beautifully constructed of vintage black metal with warm brass accents, this chandelier is both on-trend and timeless. Its sleek lines, traditional design and tall, cylindrical glass covers don’t demand attention, yet draw it with a quiet sophistication that is always in style. Featuring an adjustable hang height of 21-78 inches and a canopy that adapts to sloped ceilings, this lovely chandelier is ready to enhance almost any room in the home, from the dining and living room to the office, bedroom and bath.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | UL, CUL |
| Finish: | Vintage Black w/ Warm Brass |
| Family: | Kearney |
| Style: | Industrial |
| Body Material: | Metal,Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 24.75 |
| Length: | 23.7 |
| Height: | 27 |
| Weight: | 9.46 |
| Rod Length: | 7-EXT-51 included: 4 x 12" & 1 x 6"; 30° swivel |
| Bulb Count: | 5 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.