Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
1 ReviewSale 50% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Large item shipping surcharge $100
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
With long, gently sweeping curves, simple, classic styling and the cool sophistication of expertly mixed metals, the Kearney 5-light chandelier from Savoy House might just be the epitome of understated elegance in interior lighting. Beautifully constructed of vintage black metal with warm brass accents, this chandelier is both on-trend and timeless. Its sleek lines, traditional design and tall, cylindrical glass covers don’t demand attention, yet draw it with a quiet sophistication that is always in style. Featuring an adjustable hang height of 21-78 inches and a canopy that adapts to sloped ceilings, this lovely chandelier is ready to enhance almost any room in the home, from the dining and living room to the office, bedroom and bath.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | UL, CUL |
| Finish: | Vintage Black w/ Warm Brass |
| Family: | Kearney |
| Style: | Industrial |
| Body Material: | Metal,Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 24.75 |
| Length: | 23.7 |
| Height: | 27 |
| Weight: | 9.46 |
| Rod Length: | 7-EXT-51 included: 4 x 12" & 1 x 6"; 30° swivel |
| Bulb Count: | 5 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Dimmable: | No |
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Savoy House
by DVI
More options available
by Kichler
by Kichler
More options available
by Corbett
by Corbett
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
by Fredrick Ramond
by Lark
More options available
by Lark
by Lark
by Kichler
by Maxim Lighting
More options available
by Starfire Crystal
by Kichler
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Savoy House
More options available
by Eurofase
by Kichler
by Quoizel
More options available
by Capital Lighting
by Kichler
More options available
by Mitzi
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Troy
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Capital Lighting
by Schonbek
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
More options available
by Maxim Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.