Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Relive memories of past adventures without ever having to leave the comfort of your home. Valise is a unique fixture inspired by vintage luxury luggage. Premium vegan leather combines with LED lighting and a metal base for an unforgettable piece. Available in three finish options including Vintage brass with Cognac or Tuxedo Leather as well as Aged Nickel with Tuxedo Leather.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Aged Nickel | Tuxedo Leather |
| Family: | Valise |
| Width: | 2.4 |
| Length: | 31.5 |
| Height: | 3.9 |
| Minimum Height: | 52 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Wattage: | 31W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 1329 |
| CRI: | 90CRI |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!