Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Square profile linear aluminum with thin cables. Inset opal polymeric diffuser. Finely textured plate or powder-coat finish. Down light. Max. cable length of 120”
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Vega Motion |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Width: | 12 |
| Length: | 50 |
| Height: | 1.48 |
| Minimum Height: | 123 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Wattage: | 67W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | BN: 3425 | WH: 4053 |
| CRI: | 90CRI |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!