Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Sleek, cylindrical forms in elegant finish selections. Die-cast aluminum wall brackets and heavy-duty aluminum framing. Fade and chip-resistant. CSA listed for wet locations. Can be used indoor or outdoor. Ideal for residential and commercial applications.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | CSA |
| Finish: | Antique Bronze |
| Family: | Cylinders |
| Style: | Transitional |
| Dark Sky: | Yes |
| Body Material: | Aluminum |
| Width: | 4.5 |
| Height: | 5.63 |
| Depth: | 5.5 |
| Weight: | 1.44 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 1.015 D x 5.147 H x 5.147 W |
| Backplate: | 1.015 D x 5.147 H x 5.147 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 12 W |
| Integrated LED: | Integrated LED |
| Dimmable: | No |
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by ET2
by ET2
More options available
by Troy
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.