Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Cursive linear pendant is a fluid signature of light, formed by an effortless acrylic form dancing around a center rod, suspended by two cables. Available in a black metal finish, this pendant offers soft ambient light diffused by a frosted lens.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Finish: | Black |
| Family: | Cursive |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Width: | 5.25 |
| Length: | 54 |
| Height: | 13.18 |
| Minimum Height: | 135 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Wattage: | 27W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2358 |
| CRI: | 90CRI |
| Dimmable: | Yes |
by Kuzco
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Alora
by Alora
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
by Maxim Lighting
by ET2
More options available
by Corbett
by Kendal Lighting
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Eglo
by Z-Lite
by Z-Lite
by Z-Lite
by Z-Lite
by Matteo
More options available
by Studio M
More options available
by Matteo
More options available
by Kichler
More options available
by Lark
by Kuzco
More options available
by Z-Lite
by Kichler
More options available
by Quoizel
by Z-Lite
by Z-Lite
by Hinkley
by Z-Lite
by Eglo
by Z-Lite
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.