Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A display of substantial style in a three-light semi flush convertible, Gresham CollectionÕs frame was inspired by the elegance of traditional iron structures. Specific attention to forging details creates a distinctive collection for Transitional and Farmhouse interior spaces. Seeded glass shades and a Graphite finish pair together to complete the look.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Semi Flush Mounts |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Graphite |
| Family: | Gresham |
| Style: | Farmhouse & Rustic |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 17.75 |
| Height: | 12 |
| Maximum Height: | 50 |
| Depth: | 12 |
| Weight: | 5.68 |
| Wire Length: | 120 |
| Chain Length: | 36 |
| Canopy: | 6 D x 0.875 H x 6 W |
| Backplate: | 6 D x 0.875 H x 6 W |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.