Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Recessed within the minute barrel of the quintessential adjustable lamp is a spot light assembly applied across the Downey line. By utilizing slim AC LED boards the canopy scale is reduced to a fundamental trim plate and minimizes the visual footprint of the functional fixtures. Available in two petite cylindrical sizes and a single or multi-light configuration.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Semi Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Downey |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Diffuser Material: | Clear Acrylic TIR Lens |
| Width: | 4.375 |
| Diameter: | 4.375 |
| Length: | 4.375 |
| Height: | 3.75 |
| Canopy: | D4.375 x H0.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 4W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 178lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Quoizel
by Fredrick Ramond
by Kichler
More options available
by Savoy House
More options available
by Capital Lighting
by Kichler
by Hinkley
More options available
by Kichler
More options available
by Matteo
by Capital Lighting
More options available
by DVI
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Avista Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Avista Lighting
by Troy
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by DVI
by DVI
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Kichler
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Quoizel
by Progress Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Matteo
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Schonbek
More options available
by Savoy House
More options available
by Schonbek
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Avista Lighting
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Eglo
by Canarm
by Fine Art Handcrafted Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.