Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
For those with smaller spaces in need of a fan, look no further than this Darling Fandelight. Eliminating the fan rod of a typical fandelight, this is the first hugger Fandelight that provides stylish trends with a low profile integrated fan. The combination finish of Natural Aged Brass, Matte Black, and white fan blades make this a design that delivers trend, not just functionality. Fully dimmable the Fandelight features can be controlled by the attractive remote provided or through its Wifi-enabled technology.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Black / Natural Aged Brass |
| Family: | Darling |
| Energy Efficient: | No |
| Body Material: | Steel,Aluminum,ABS |
| Glass Type: | White |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 24 |
| Height: | 10.5 |
| Wire Length: | 6 |
| Blade Count: | 3 |
| Blade Span: | 16.5 |
| Blade Length: | 7.3 |
| Blade Pitch: | 35.0 Degrees |
| Blades Included: | Yes |
| Ceiling to Blade Height: | 9.5 |
| Fan Motor: | DC |
| Fan Motor Size: | 92mm x 27mm |
| Fan Motor Speeds: | 6 |
| Blade Material: | ABS |
| Wall Control Included: | Yes |
| Remote Control Included: | Yes |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Included: | I |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | PCB Integrated |
| Bulb Wattage: | 7 |
| Bulb Voltage: | 120 |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2200 |
| CRI: | 90+ |
| Lifespan: | 30000.0 hours |
| Dimmable: | Only at 120V Triac |
| Warranty | 3 |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.