Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Medium wall lantern with etched umber linen glass. Includes dark sky shield for full cut-off illumination or remove for a traditional lighting effect.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | cCSAus |
| Finish: | Textured Black | 3000K |
| Family: | Wish |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Dark Sky: | Yes |
| Body Material: | Aluminum |
| Width: | 9 |
| Height: | 12.5 |
| Depth: | 10.5 |
| Weight: | 6.95 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 1 D x 6.25 H x 4.6875 W |
| Backplate: | 1 D x 6.25 H x 4.6875 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 17 W |
| Integrated LED: | Integrated LED |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.