Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
52" 3-Light Ceiling Fan in Brushed Nickel
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans |
| Certification: | UL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Style: | Traditional & Classic |
| Body Material: | Metal, Glass, MDF |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 52 |
| Length: | 52 |
| Height: | 18.11 |
| Weight: | 16.94 |
| Rod Length: | 1x 4.5; 32° swivel |
| Canopy: | 5.17 x 5.17 x 2.36 |
| Blade Span: | 52 |
| Blade Pitch: | 11.5 Degrees |
| Airflow: | 4227.04 |
| Airflow Efficiency: | 0.5 |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 9W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 750 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!