Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Simplistic elegant single LED pendant with a round drop clear outer glass and frosted inner glass set together as one piece. New patent pending socket design and Kuzco SSL wire allow this fixture to be 12V AC LED. Metal details in chrome finish. Available in three different glass styled single pendants and a variety of multi-pendant options, see series for full details.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Chrome |
| Family: | Victoria |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Shade Material: | Clear Glass Shade |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Hanging Type: | Wire |
| Diameter: | 7 |
| Height: | 9 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D4.75 x H0.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 3W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 171lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Maxim Lighting
More options available
by Galaxy Lighting
More options available
by Artika
by Artika
by Z-Lite
More options available
by Trio Lighting
by Trio Lighting
by NCA Design
More options available
by Eglo
by Progress Lighting
More options available
by Artika
by Artika
by Artika
More options available
1 Review
by Artika
More options available
1 Review
by Eglo
by ET2
More options available
by Quoizel
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Mitzi
More options available
1 Review
by Z-Lite
More options available
by DVI
More options available
by Eglo
by Eglo
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
by Galaxy Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Eurofase
More options available
by Eurofase
More options available
by Eglo
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.