Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Following the success of the Vega family is the next evolution of the line, Vega Minor. The diminutive square linear profile envelops and radiates a soft uniform light in a diverse spectrum of lengths and unique configurations. Refined details with crafted finishes augment the reductive silhouette of the expanded collection.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Vega Minor |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Width: | 31.25 |
| Length: | 31.25 |
| Height: | 2.75 |
| Canopy: | L6.125 x W6.125 x H1.75 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 46W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | BK-1603lm|BN-2177lm|WH-1989lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Fontlight Illumination |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Progress Lighting
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Quoizel
More options available
1 Review
by Maxilite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Canarm
More options available
by Canarm
More options available
1 Review
by Artika
by WAC Lighting
More options available
by Kichler
by WAC Lighting
More options available
by Matteo
More options available
by Matteo
More options available
by WAC Lighting
by Artika
More options available
by Galaxy Lighting
More options available
by DVI
by Kichler
by Modern Forms
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Z-Lite
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Corbett
by Corbett
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
1 Review
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Fredrick Ramond
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.