Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The linear lights can be configured at different heights and angles to create distinct sculptural orientations. Ordered into clean parallels or jumbled in playful asymmetry, Vega can be customized to complement any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Vega |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 0.75 |
| Length: | 56 |
| Height: | 16.5 |
| Wire Length: | 72-in |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D4.75 x H9.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 72W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | BK-3484lm|BN-5333lm|WH-5862lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.