Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Ultra-sleek and clean lighting is now available with the Vega collection. This slim wall and vanity collection is diverse in its use and will never look dated. It can highlight a wall, bathroom, or bedroom without ever appearing bulky. The LED light is delivered in an even and effective manner. May be mounted both vertically and horizontally.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | White |
| Family: | Vega |
| ADA: | Yes |
| Diffuser Colour: | White Acrylic Diffuser |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 23 |
| Height: | 1.375 |
| Extension: | 3.25 |
| Canopy: | 4.75 x 4.75 x 0.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 16W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 832lm |
| CRI: | 90 |
| Lifespan: | 50,000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.