Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Luxe lighting that will make your home stand out is what the Vail Collection offers. The geometric design provides a simple yet elegant approach to lighting the exterior or interior of your home. Each size can be mountain horizontally or vertically, allowing you to create an extraordinary lighting arrangement.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Vail |
| Mounting Location: | All Orientation |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Glass Type: | Clear Exterior White Interior Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 8.125 |
| Height: | 55.625 |
| Extension: | 4.125 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 47W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1700lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Front |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.