Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A looping radiant line casts light across space in a continuous helical path. The Synergy series is characterized by the rolled rectangular extrusion, which emits soft light through the silicon opal lens. Configured in both linear and ring arrangements, the arcing aluminum allows the curated finishes to be visible at every angle.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Antique Brass |
| Family: | Synergy |
| Energy Star: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Diffuser Material: | Frosted acrylic diffuser |
| Width: | 20 |
| Diameter: | 20 |
| Length: | 20 |
| Height: | 6.625 |
| Canopy: | D9.875 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 38W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1625lm |
| CRI: | 90CRI |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.