Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A horizontal rectangle-shaped recessed light in matte black, white powder, bronze or brushed nickel finish. The optically designed light control of Sonic's die cast Aluminum housing fully conceals the source. Ideal for step or courtesy light use. This fixture is rated for outdoor use but there is no reason it cannot be utilized indoors too. Only fits into a single gang box.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Sonic |
| ADA: | Yes |
| Glass Type: | Clear Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 5 |
| Height: | 3 |
| Extension: | 1.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 4W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 26lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.