Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Rezz collection is the reimagining of the old Hollywood style we know and love. Simple, glamorous opal glass diffusers dance around a modern, minimal frame to create a totally new look. This collection is simple and stunning, great for a wide variety of design sensibilities. Available in Matte Black or Brushed Nickel accents.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Rezz |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Width: | 2 |
| Height: | 24.875 |
| Extension: | 3.375 |
| Canopy: | D5.125 x E1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 21W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 400lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.