Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Single LED Pendant with long sleek metal housing and short bubble encased crystal. Chrome metal details and Kuzco SSL wire, provided with our powerful 120V AC LED technology.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Pendula |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Crystal Type: | Clear Encased Bubble Crystal |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 2 |
| Diameter: | 2 |
| Length: | 2 |
| Height: | 25.25 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D4.75 x H0.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 127lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.