Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Interconnecting aluminum rings within steel frame cube. Finely textured metallic and satin powder-coat finishes. Opal silicon circular diffusers. Up and down light. Custom options available.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black/Antique Brass |
| Family: | Monza |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 39.375 |
| Length: | 34.5 |
| Height: | 40.125 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D8.875 x H2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 111W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 4700lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.