Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Single LED pendant, sleek conical shape with clear acrylic diffuser. Round canopy matches the selected finish. Equipped with our powerful 120V AC LED technology, available in three different sizes 12", 24" and 36"
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Mina |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Diffuser Material: | Acrylic diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 2.75 |
| Diameter: | 2.75 |
| Length: | 2.75 |
| Height: | 25.25 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D4.75 x H0.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 9W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 368lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.