Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Juniper’s shape expands and contracts to suit your space’s needs. Each “branch” of the Juniper collection adjusts to lengthen or collapse, creating a customized look. Atop each arm sits three growing Matte Opal glass globes stretching outwards to create depth and emphasis.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold/Opal Glass |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Juniper |
| Mounting Location: | Wall Mount all orientation |
| Body Material: | Steel + Aluminum + Glass |
| Shade Material: | Opal Glass Shade |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 28.625 |
| Length: | 28.625 |
| Height: | 4.875 |
| Extension: | 4.75 |
| Canopy: | D5.125 x E0.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 22W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1677lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.