Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Nature takes on modern form in the Jayden Collection. This family of products inspires movement and flow throughout your space with various-sized lamps. Frosted diffusers allow for soft, natural lighting that adds depth and dimension to a room. Available in Black/Brushed Gold or Black with adjustable arms.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Jayden |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 40 |
| Length: | 40 |
| Height: | 13.25 |
| Wire Length: | 120 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D5.125 x H1.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 57W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1815lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.