Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
An extruded square diffuser surrounds the LED source of the geometric vanity fixture and gently spreads light. Enclosed at the ends by two thick caps the design is characterized by minimal details and clever features. During installation the lamp assembly may slide on the mounting track to allow for ideal positioning. Adding to the versatile function are the multiple fixture lengths and mounting orientations. Optional installation without backplate for smaller junction boxes.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Jane |
| Energy Star: | Yes |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 24 |
| Height: | 2.875 |
| Extension: | 2.875 |
| Canopy: | W4.5 x H4.5 x E0.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 31W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1918lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Matteo
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Canarm
More options available
by Matteo
More options available
by Artika
More options available
1 Review
by Progress Lighting
More options available
1 Review
by Savoy House
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
1 Review
by Avista Lighting
More options available
by Avista Lighting
More options available
by dweLED
More options available
by dweLED
More options available
by WAC Lighting
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Maxilite
by Quoizel
by Maxilite
More options available
by DVI
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Maxilite
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Russell Lighting
More options available
by Russell Lighting
by CWI
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by CWI
by Russell Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Meridian
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.