Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Elevate your daily routine with the Hillmont LED Lighting Mirror, a perfect fusion of contemporary style and practicality. Its circular design adds a touch of sophistication to any space. You can easily set the mood and lighting that suits you best, while the convenient touch-based dimming button ensures effortless control. Illuminate your world with the Hillmont Mirror, designed to enhance your morning routine and elevate your makeup game.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Lighted Mirrors |
| Certification: | UL |
| Finish: | Sandblasted Merc Edge |
| Designer: | Kuzco Studio |
| Family: | Hillmont |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount Only |
| Body Material: | Steel, Aluminum, Glass |
| Glass Type: | Frosted Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 40 |
| Diameter: | 40 |
| Length: | 40 |
| Extension: | 1.75 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 51W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 5CCT/2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lumens: | 550lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Front |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.