Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Combining a truncated spherical aesthetic with modern adjustability features the Flux collection is ideal for the sophisticated interior setting. A flat recessed glass diffuser, partially frosted in its center, is showcased within the precise cast aluminum drum, providing an ambient wash where directed. The illuminated ring serves dual functions as a finder light and indicative perimeter for the touch actuated dimmer. Magnetic connectors allow for an unrestricted range of rotation and ease of assembly. Available in a range of configurations.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Multi Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Gloss White |
| Family: | Flux |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 6 Degrees Degrees |
| Diffuser Material: | Acrylic diffuser |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 4.75 |
| Length: | 16.5 |
| Height: | 4.25 |
| Rod Length: | 48 Max (26 + 12 + 6 + 4) |
| Canopy: | D4.75 x H1.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 20W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 742lm |
| CRI: | 90CRI |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.