Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Meet Evans, the epitome of contemporary outdoor lighting. Our Evans bollard fixture series combines sleek, modern design with integrated LED path-facing lighting, making it the ideal choice for illuminating your outdoor spaces in style. Crafted in a sophisticated matte black finish, Evans boasts a timeless rectangular shape that effortlessly blends with any exterior aesthetic.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Landscape Lighting |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Evans |
| Body Material: | Heavy Cast Aluminum |
| Diffuser Material: | Clear Acrylic TIR Optical Array |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 5.75 |
| Length: | 5.75 |
| Height: | 24.125 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 24W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Lumens: | 1270lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.