Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Achieve delicate outdoor lighting with our Estes Collection. These scroll-like pendant lamps provide a level of sophistication and refinement that can instantly boost your curb appeal. The opal glass diffuser offers omni directional lighting for ample illumination that's perfect for the outdoors and darker areas of the home. These charismatic lights can also be used as vanity lights for a soft luxurious look.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Estes |
| Mounting Location: | All Orientation |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 3.25 |
| Height: | 24.125 |
| Extension: | 4.125 |
| Canopy: | W5 x H9 x E0.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 21W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1100lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Front/Back |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.