Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Meet Erikson: A fan collection embodying simplicity and versatility. Its clean design offers reversible blade finishes for a customized look. With options for pull chain or wall switch controls and the choice of including an A19 bulb-based light kit, Erikson ensures both functionality and style tailored to your preferences.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans |
| Certification: | UL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Erikson |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 20 Degrees Degrees |
| Body Material: | Steel + MDF |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 52 |
| Diameter: | 52 |
| Length: | 52 |
| Height: | 8.125 |
| Rod Length: | 4.5 |
| Blade Count: | 5 |
| Blade Pitch: | 12.0 Degrees |
| Ceiling to Blade Height: | 10.125 |
| Fan Motor: | AC |
| Fan Motor Size: | 153mm x 12mm |
| Fan Motor Speeds: | 3 |
| Airflow: | 3055 |
| Airflow Efficiency: | 85 Max |
| Reversible Blades: | Yes |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Wattage: | 65W Motor |
| Bulb Voltage: | 120V |
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Hunter
More options available
by Modern Forms
More options available
by Modern Forms
More options available
by Kichler
More options available
6 Reviews
by Hinkley
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Kendal Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Kichler
More options available
by Modern Forms
More options available
by Hinkley
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Canarm
by Kendal Lighting
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Hinkley
by Hinkley
More options available
by Maxim Lighting
by Kichler
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
1 Review
by Hunter
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.