Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Cylindrical aluminum arms extend from square wall mount. Finely textured powder-coat finish. Tapered round translucent diffusers. Plated-brushed gold accent rings. Up and down light. Custom options available.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Draven |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Width: | 4.75 |
| Height: | 18.375 |
| Extension: | 2.875 |
| Canopy: | W4.75x H4.75x E1.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 14W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 853lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up and Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.