Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Inspired by vintage instruments and expanding lightweight structures the Deco line is a marriage of the new and old. The LED light source is encapsulated within a slim metal disk which appears to float at the center of the geometric glass shade. Multiple thin metal points support the glass which can be easily removed for installation or cleaning. Fine brushed finishes complement the distinguished aesthetic and gracefully contrast the contemporary shade.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Clear/Brushed Gold |
| Family: | Deco |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 17.75 |
| Diameter: | 17.75 |
| Length: | 17.75 |
| Height: | 14 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D4.75 x H0.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 32W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1618lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.