Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
An organza or textured linen band surrounds a concentric polymeric diffuser spreading even light from the LED source. Finely hand-tailored, the fabric shade contributes a soft sophistication to the modern interior. Applicable as a flush mount, pendant and in numerous sizes and fabric colors to suit your context.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Beige |
| Family: | Dalton |
| Energy Star: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes, Sold Separately |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 16 |
| Diameter: | 16 |
| Length: | 16 |
| Height: | 4.25 |
| Wire Length: | 60 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D4.75 x H0.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 26W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1355lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.