Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Croft is inspired by the fluid form of pottery. With a forged metal body and ample illumination, this collection is the perfect addition to any size space. Available in a trendy duo-toned Matte Black (outside) and White (inside).
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black/White |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Croft |
| Diffuser Material: | Acrylic diffuser |
| Width: | 13.5 |
| Diameter: | 13.5 |
| Length: | 13.5 |
| Height: | 9 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 17W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 604lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.