Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Straight out of an artist's sketchbook comes the Collide Collection. A dramatic family of lights that are pieces of sculptural beauty to illuminate your home in all the best ways. Curved LED strips with frosted silicone diffusers are beautifully formed, colliding with dark, powder-coated black aluminum in this striking statement piece that demands showing off.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Collide |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Material: | White Silicone |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 24.75 |
| Length: | 23.25 |
| Height: | 13.125 |
| Wire Length: | 120 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D6 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 41W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2519lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up/Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Kendal Lighting
by ET2
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Mercana
by Dals
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Kendal Lighting
by Kendal Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Mitzi
by Hudson Valley Lighting
by ET2
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
by Mitzi
by ET2
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Russell Lighting
by Russell Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.