Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Aluminum ring with circular ceiling mount. Circular profile. Flexible silicon-rubber diffuser. Metallic & matte powder-coated finishes. Up and down light.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Cirque |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Diffuser Material: | Frosted Silicone Diffuser |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 0.75 |
| Length: | 48 |
| Height: | 48 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D9.5 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 56W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2520lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.