Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A classic and minimal design this flush mount fixture is comprised of a cylinder glass shade which diffuses the LED light downward while spreading illuminance outward. The light is accented by a plated metal ring which wraps the perimeter edge. The spare details pair well with the simple form.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Charlie |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Body Material: | Steel + Glass |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Width: | 11.5 |
| Diameter: | 11.5 |
| Length: | 11.5 |
| Height: | 4.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 22W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 5CCT/2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lumens: | 1085lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.