Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Single lamp LED pendant with encased crystal bubbles in a clear glass shade with chrome accents, and is equipped with our powerful 120V AC LED technology
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Chrome |
| Family: | Champagne |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Glass Type: | Clear Ribbed Encased Bubbles |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 4 |
| Diameter: | 4 |
| Length: | 4 |
| Height: | 16.25 |
| Wire Length: | 72 |
| Canopy: | D4.75 x H0.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 9W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 431lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.