Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Large item shipping surcharge $100
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Extruded and rolled aluminum with rectangular profile. Flush silicone diffuser. Matte powder-coated finish. Up and down light.. Duo canopy mounting style
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Cerchio |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Diffuser Material: | Frosted Silicone Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 31.5 |
| Diameter: | 31.5 |
| Length: | 31.5 |
| Height: | 1.5 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D8.625 x H2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 78W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2270lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up and Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by ET2
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Kendal Lighting
by ET2
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Mercana
by Dals
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Kendal Lighting
by Kendal Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Mitzi
by Hudson Valley Lighting
by ET2
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
by Mitzi
by ET2
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by ET2
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Russell Lighting
by Russell Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.