Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Extruded and rolled aluminum with rectangular profile. Flush silicone diffuser. Matte powder-coated finish. Down light. Duo canopy mounting style
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Cerchio |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Diffuser Material: | Frosted Silicone Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 31.5 |
| Diameter: | 31.5 |
| Length: | 31.5 |
| Height: | 1.375 |
| Wire Length: | 120 Max |
| Canopy: | D8.75 x H2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 64W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1920lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.