Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
This family of exterior wall-mounted fixtures is available in a variety of geometric forms: circle, square, and two different rectilinear configurations. Light is directed downward from a recess, and the incline allows the glow to radiate gradually. Vanishingly thin and ideal for egress, courtesy, and grace lighting. Optional stone inlays offer additional opportunities for customizing to complement different wall surfaces.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Casa |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount Down Only |
| Body Material: | Steel + Polymeric Shade |
| Glass Type: | Clear Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 8.5 |
| Height: | 8.5 |
| Extension: | 1.125 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 25W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1030lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.