Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Newly re-designed Non-Climbable exterior wall-mounted fixtures. Light is directed downward from a recess, and the incline allows the glow to radiate gradually. Vanishingly thin and ideal for egress, courtesy, and grace lighting.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Casa |
| ADA: | Yes |
| Body Material: | Aluminum + Glass |
| Glass Type: | Clear Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 4.625 |
| Height: | 4.625 |
| Extension: | 1.125 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 11W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 366lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.