Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
This 1 inch long exterior recessed light is simple and beautiful. The rectangular die-cast aluminum housing acts as a border for the rectangle of LED light. Bristol's polymeric diffuser ensures you never have hot spots of light. Use in both exterior and interior locations. Requires either back-box with fixture ER941-MBOX (Dry Location) or ER941-CBOX (Wet Location). Back-box sold separately.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Gray |
| Family: | Bristol |
| ADA: | Yes |
| Glass Type: | Frosted Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 19.25 |
| Height: | 3.625 |
| Extension: | 2.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 16W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 935lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Fontlight Illumination |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.