Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Beacon family is bold, contemporary, and timeless. Made with a steel shade and a powder-coated finish, this classic form can complement any space. Even illumination is produced with LED technology. Available as a flush mount or pendant in two sizes.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Beacon |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Diffuser Material: | Opal Glass |
| Width: | 24 |
| Diameter: | 24 |
| Length: | 24 |
| Height: | 5.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2840lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.