Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Two layers of straight metal bands combine to form an asymmetric architectural appearance. The offset illuminated components create a dynamic lamp that changes visually depending on your viewpoint.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Anello Minor |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Diffuser Material: | Frosted acrylic diffuser |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 18.125 |
| Height: | 1.75 |
| Extension: | 2.75 |
| Canopy: | W5.5 x H4.75 x E1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 13W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 515lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Fontlight Illumination |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.