Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Two layers of gently arched metal bands combine to form an asymmetric architectural appearance. The offset illuminated components create a dynamic lamp that changes visually depending on your viewpoint.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Anello Minor |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Diffuser Material: | Frosted acrylic diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 24 |
| Diameter: | 24 |
| Length: | 24 |
| Height: | 1.75 |
| Wire Length: | 120 Max |
| Canopy: | D9.5 x H1.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 58W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | BN-2049lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up and Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.