Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Akari keeps true to its most minimal yet sleek form with metallic finishes, with all eyes on the bars of illumination. This collection fits almost any design and styling needs. Available in Brushed Nickel and Black finishes.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Akari |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 32.375 |
| Length: | 49.5 |
| Height: | 3.75 |
| Wire Length: | 120 Max |
| Canopy: | D7.875 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 65W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 3600lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.