Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
To create superior, softer light that sets the scene in any indoor or outdoor setting, Hinkley’s Lumiglo LED bulbs feature unique filament technology designed to cast a warm ambient glow. Dimmable functionality provides full control over brightness, allowing you to craft an atmosphere that perfectly accentuates your space.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Bulbs |
| Finish: | Default |
| Family: | LumiGlo Bulb |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Diffuser Material: | No |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 0.75 |
| Length: | 0.75 |
| Height: | 3.5 |
| Weight: | 0.06 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | Cand. LED |
| Bulb Wattage: | 2 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2400K |
| Lumens: | 150 |
| CRI: | 90 |
| Lifespan: | 15000 hours |
| Dimmable: | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.